flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Огляд даних про стан здійснення правосуддя у першому півріччі 2018 року

 ОГЛЯД ДАНИХ ПРО СТАН ЗДІЙСНЕННЯ ПРАВОСУДДЯ

Дзержинським районним судом м. Кривого Рогу Дніпропетровської області

 у першому півріччі 2018 року

 

На виконання передбаченого Конституцією України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів» обов’язку, Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у першому півріччі 2018 року здійснював правосуддя та вживав організаційних заходів щодо забезпечення його належного рівня та якості.

Предметом аналітичного дослідження є статистичні документи первинного обліку, статистичні звіти та справи різних категорій.

Під час проведення аналізу застосовано порівняльний метод, який полягає у порівнянні одних і тих же показників за певні проміжки часу з метою виявлення змін в їхній динаміці.

 

Загальні показники надходження справ і матеріалів до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу у першому півріччі 2018 року за видами судочинства та категоріями справ

Згідно зі статистичними даними у першому півріччі 2018 року до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області надійшло 1711 справ та матеріалів кримінального судочинства, 1632 справ та матеріалів цивільного судочинства, 52 справи та матеріали адміністративного судочинства, 1122 справ та матеріалів про адміністративне правопорушення

 

Характеристика середньомісячного надходження справ та матеріалів на одного суддю (розрахунок навантаження наводиться за штатним розписом та за кількістю фактично працюючих суддів)

 

Згідно штатного розпису Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області передбачено 10 посад суддів. Станом на 01.01.2018 року фактично працюють 8 суддів: Вікторович Наталя Юльянівна, Літвіненко Наталія Аркадіївна, Чайкіна Ольга Володимирівна, Скотар Роман Євгенович, Сільченко Вадим Євгенович, Хлистуненко Ольга Володимирівна, Вишнева Аліна Володимирівна, Ступак Сергій Володимирович. При цьому, у судді Чайкіної О.В. закінчилися повноваження 23 серпня 2017 року, суддя Вишнева А. В. знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Навантаження справ та матеріалів усіх категорій на одного суддю становить:

- Вікторович Н.Ю.- 866, з них надійшло у звітному періоді –651;

- Літвіненко Н.А. –1228, з них надійшло у звітному періоді –1050;

-  Скотар Р.Є. –728, з них надійшло у звітному періоді – 431;

- Сільченко В.Є. – 1200, з них надійшло у звітному періоді – 1009;

- Ступак С. В. – 999, з них надійшло у звітному періоді  - 749;

- Хлистуненко О. В. – 903, з них надійшло у звітному періоді - 630;

 

Середньомісячне навантаження справ та  матеріалів усіх категорій на одного суддю :

- Вікторович Н.Ю. – 157,45;

- Літвіненко Н.А. – 223,27;

- Скотар Р.Є. – 132,36

- Сільченко В.Є. – 218,18

- Ступак С. В. – 181,64;

- Хлистуненко О. В. – 164,18;

 

Динаміка руху середньомісячних показників навантаження на одного суддю, в першу чергу, пов’язано з загальним збільшенням кількості надходження справ та матеріалів цивільного, адміністративного судочинства та справ про адміністративні правопорушення до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу.

 

Кількість справ та матеріалів, які перебували на розгляді в суді.

За даними судової статистики у першому півріччі 2018 року в провадженні суду перебувало 5928 справ та матеріалів усіх категорій.

 

 Відповідно до даних відображених в звіті «1 – мзс» протягом першого півріччя 2018 року в провадженні суду перебувало 504 кримінальних проваджень, у тому числі надійшло у звітному періоді 225, розглянуто – 128, залишок нерозглянутих справ і матеріалів на кінець звітного періоду кримінальних проваджень - 376.

В порядку виконання судових рішень в провадженні суду перебувало 301 справа, у тому числі надійшло у звітному періоді – 239, розглянуто - 234 справи, залишок нерозглянутих справ на кінець звітного періоду – 67.

Справи про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження – 0.

В провадженні суду перебувало 1265 справи за клопотанням слідчого чи прокурора та інших осіб, скарг, заяв під час досудового слідства, 1237 справ та матеріалів надійшло в звітному періоді, закінчено провадження по 1239 справах, 26 – залишок нерозглянутих справ на кінець звітного періоду.

Крім того в провадженні суду знаходилося 2 справи в порядку надання міжнародної правової допомоги, в тому числі 1 справа надійшла у звітному періоді, закінчено провадження по 2 справам. Залишок нерозглянутих справ на кінець звітного періоду - 0.

             Протягом першого півріччя 2018 року у суді перебувало на розгляді 533 заяв про видачу/скасування судового наказу, 517 з яких надійшло у звітному періоді. На кінець звітного періоду 399 заяв розглянуто, 134 заяв не розглянуто на кінець звітного періоду.

            За звітний період в провадженні суду перебувало 963 позовних заяв, у тому числі надійшло у звітному періоді 892 позовних заяв, з яких розглянуто 701 позовна заява, не розглянуто на кінець звітного періоду 262 позовні заяви.           У звітному періоді до суду надійшло 56 заяв окремого провадження, з них 56 надійшло у звітному періоді, 55 заяв судом розглянуто. Не розглянуто на кінець звітного періоду 1 заява окремого провадження.

           У суді перебувало на розгляді 19 заяв про перегляд заочного рішення, у тому числі надійшло у звітному періоді 11 заяв з яких 15 заяв розглянуто, 4 заяви – не розглянуто на кінець звітного періоду.

            До суду надійшла 1 заява про перегляд  рішень, ухвал суду чи судових  наказів у зв'язку з нововиявленими обставинами, яка ще судом не розглянута на кінець звітного періоду.

            В провадженні суду перебувало 21 скарга на дії або бездіяльність виконавчої служби у тому числі 15 скарг надійшло у звітному періоді, з них 17 скарг розглянуто,  4  скарг не розглянуто на кінець звітного періоду.

            Також в суді перебувало на розгляді 79 клопотання, заяви, подання у порядку виконання судових рішень та рішень інших органів у тому числі 70 клопотань надійшло у звітному періоді, з них 71 - розглянуто, 8 – не розглянуто на кінець звітного періоду.

         Також у звітному періоді в провадженні суду перебувало 2 доручення судів України, які судом розглянуто.

          В Дзержинському районному суді м. Кривого Рогу перебувало на розгляді 153 адміністративних позовних заяв, 39 надійшло у звітному періоді, 47 позовних заяв розглянуто. Не розглянуто на кінець звітного періоду 6 позовних заяв.

В  звітний період у провадженні суду перебувало на розгляді 1199 справа про адміністративне правопорушення,  в тому числі надійшло - 1118. Розглянуто - 1087 справи. Не розглянуто на кінець звітного періоду 112 справи.

           

Відомості про судовий збір.

У звітному періоді, із загальної кількість заяв, скарг (1151), у яких справляється судовий збір, розрахункова сума судового збору становила 11 55 107 грн. Сума фактично сплаченого збору склала  968 418 грн.,  за подані 961 заяви, скарги.

Повернуто - 0 грн.

Присуджено до стягнення судового збору за рішенням суду в Державний бюджет України  - 0 грн.

Звільнено від сплати судового збору на підставі ст. 5 та ст. 8 Закону України "Про судовий збір" на суму 195 258 грн. за 198 заявами, скаргами.

В порядку адміністративного судочинства за звітний період із загальної кількість заяв, скарг (4), у яких справляється судовий збір, розрахункова сума судового збору становила 4 757 грн. Сума фактично сплаченого збору склала  6 519 грн. за подані 4 заяви, скарги.

За видачу судами документів - фактично сплачено за 20 заявами судового збору на суму 297  грн.

У звітному періоді судом ухвалено 351 постанова про накладення адміністративного стягнення, з розрахунковою сумою судового збору у 124 045 грн., з них фактично сплачено за 157 заявами/скаргами/судовими рішеннями, а саме –55 614 грн. Присуджено до стягнення судового збору за рішенням суду в Державний бюджет України за 350 заявами, скаргами на суму 123 271 грн.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» пільгами щодо сплати судового збору при поданні заяв/скарг скористалися 1 особа на загальну суму 705 грн.

 

Отже, спостерігається тенденція збільшення надходження коштів зі сплати судового збору, що обумовлюється підвищенням ставок судового збору, а також виконання належним чином обов’язку щодо перевірки зарахування сплачених коштів на рахунок держави.

 

Причини та строки відкладення розгляду справ.

При проведені аналізу чинників, що впливають на оперативність розгляду кримінальних справ та кримінальних проваджень,  порушення процесуальних строків по ним, встановлено, що  основними факторами  затягування розгляду справ є наступні причини:

-   неявка в судове засідання обвинувачених, потерпілих, свідків та інших учасників, що беруть участь у розгляді кримінальної справи. До обвинувачених, потерпілих та свідків, які не з'являлись до судових засідань, застосовувалися заходи процесуального примусу;

- тривалість проведення експертиз;

- тривалість витребування доказів;

- численні клопотання обвинувачених про надання безоплатної правової допомоги шляхом призначення захисника за рахунок держави;

- клопотання обвинувачених та захисників про ознайомлення з матеріалами справи, про перенесення дати слухання справи у зв’язку з зайнятістю, тощо. Окрім цього, клопотання обвинуваченого та/або захисника про ознайомлення з матеріалами справи призводить до перенесення розгляду справи на інший день, однак, велика завантаженість захисників унеможливлює їх прибуття до приміщення суду в найкоротші строки для ознайомлення, що нерідко призводить до повторного подання вказаного клопотання.

Основною причиною  тривалого розгляду цивільних справ є  неявка в судові засідання позивачів, відповідачів, третіх осіб, представників зазначених осіб, в тому числі адвокатів, свідків. Адвокати, що беруть участь у слуханні цивільних справ, нерідко подають до суду заяви про перенесення дати слухання цивільних справ у зв’язку з їх зайнятістю у розгляді кримінальних, цивільних або адміністративних справ в апеляційному суді Дніпропетровської області або інших судах області і України. Представники позивачів та відповідачів, що являються юридичними особами, також надають до суду заяви від імені підприємств, установ та організацій про перенесення дати слухання справи у зв'язку з зайнятістю в інших справах або знаходженням у службових відрядженнях. На факти безпідставної неявки представників позивача та відповідача, що являються юридичними особами, суд реагує шляхом направлення листів на адресу керівників підприємств, установ, організацій.

Забезпечення явки відповідачів в судові засідання суд здійснює шляхом телефонограми, sms інформування, а також шляхом надання оголошення в засоби масової інформації.Окрім того, в Дзержинському районному суді м. Кривого Рогу Дніпропетровської області запроваджено порядок щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу в частині надсилання судом таким учасникам процесуальних документів в електронному вигляді, паралельно з документами у паперовому вигляді. За допомогою системи «Електронний суд» учасники процесу мають змогу отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.

 Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:

  1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу.
  2. Подати до судузаявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді по конкретній справі.

Окрім зазначених основних причин тривалого розгляду цивільних справ слід виділити також як підстави перенесення справ окремого провадження – присяжних в судове засідання у зв’язку з відрядженням, зайнятістю у зв’язку з основним видом діяльності, хворобою, відпусткою, тощо. У випадку тривалої відсутності присяжного, що підтверджується відповідним документом, передбачена процедура вивільнення та заміни присяжного, з метою прискорення розгляду справ зазначеної категорії.

Судова реформа,  прийняття закону «Про судоустрій і статус суддів», від 15.12.2017 року та зміни в Цивільно процесуальному кодексі України а саме Закону України « Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо розгляду справ за участю присяжних» від 09.02.2017 року, ліквідували інститут народного засідателя, залишив лише інститут присяжних, що потягнуло за собою ряд законодавчих змін в процесуальних нормах, в тому числі що стосується оплати праці присяжних за здійснення правосуддя. У зв’язку з цим, причина затягування судового процесу – як присяжного, поступово виключається з ряду актуальних причин.

Також обставиною, що впливає на строки розгляду справ, є те, що на запити суду відносно надання певної інформації та доказів, які витребуються судом за клопотанням сторін цивільного процесу, суд в належні строки не отримує відповіді та докази від підприємств, установ та організацій, що розташовані на території України та за її межами, що зумовлює необхідність здійснення повторних запитів. Несвоєчасне отримання судом інформації та доказів, тягне за собою відкладення слухання справи на певний проміжок часу та призводить до затягування строків розгляду цивільних справ.

Окрім того, на строки розгляду цивільних справ впливає  значний час виконання науково-дослідними та експертними установами ухвал суду про проведення різноманітних експертиз та надання відповідних висновків.

Велику роль відіграє і штатна укомплектованість Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу, оскільки штатна чисельність суддів складає 10, коли фактично станом на 30.06.2018 року до штату суду входе лише 8 суддів, з них – у судді Чайкіної О.В., у серпні  2017 року закінчилися повноваження, а суддя Вишнева А.В. знаходиться у відпустці по догляду  за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тобто фактично розгляд судових справ здійснюють 6 суддів, що майже на половину менше, а ніж передбачено штатним розписом, що призводить до великої завантаженості суддів та унеможливлює швидкий розгляд справи, призводить до тривалих перерв. В середньому в кожного судді Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу призначено на день судових справ більше 20, що суттєво впливає на можливість дотримання розумних строків розгляду або перенесення справ.

Для мінімізації випадків порушення розумних строків розгляду справ, в Дзержинському районному суді м. Кривого Рогу систематично проводиться робота з апаратом суду, де розглядаються такі питання як: порядок та строки видачі справи для ознайомлення, строки розгляду справ, строки підготовки та надсилання справи до іншого суду, судів апеляційної та касаційної інстанції, порядок підготовки справи до судового розгляду, контроль за справами, провадження в яких зупинено, тощо. Зазначені питання обговорюються на оперативних нарадах суду, а також виокремлюються в навчальні семінари. Окрім того, керівником апарату суду разом із головним спеціалістом розробляються шаблони документів для використання в робочих питаннях, що дозволяє зменшити затрати часу секретарів судового засідання/помічників суддів/секретарів суду на їх самостійне виготовлення.

Також, в судовому засіданні суддями Дзержинського районного суду вживаються всі заходи, передбачені процесуальним законодавством для уникнення причин безпідставного відкладення розгляду судових справ.

Як вбачається з аналізу проведеної роботи у першому півріччі 2018 року Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області використовує велику кількість заходів організаційного характеру для гарантування права на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Як висновок важливо зазначити, що Дзержинським районним судом була проведена продуктивна робота, котра сприяла підвищенню рівня судочинства при розгляді відповідних справ, забезпеченню та реалізації конституційних гарантій забезпечення захисту прав, свобод і законних інтересів людини і громадянина, прав та законних інтересів юридичних осіб та держави, зміцнення судової влади, підвищення її авторитету.